16 najlepszych desek serowych, które zrobią furorę na następnej imprezie

Nasi redaktorzy niezależnie badają, testują i polecają najlepsze produkty; więcej o naszym procesie recenzowania można dowiedzieć się tutaj. Możemy otrzymać prowizję od zakupów dokonanych za pośrednictwem wybranych przez nas linków.

Jeśli jesteś miłośnikiem pikantnych smaków, wykwintna deska serów może być dla Ciebie sposobem na wysublimowane doznania. Przygotowana we właściwy sposób, piękna deska serów jest rozkoszą smaków i tekstur, których można doświadczyć i delektować się nimi – to uczta dla oczu i podniebienia. A powierzchnia, na której jest podawany – deska do serów – ma ogromne znaczenie. Dobrze przemyślana deska lub półmisek stanowi kanwę dla prezentacji, wiążąc wszystko razem, aby stworzyć kulinarne doświadczenie.

Deska serów to coś więcej niż tylko wybór serów – to doświadczenie dla zmysłów. Dlatego też, podczas układania talerza serów, powierzchnia powinna być tak samo przemyślana, jak samo jedzenie. Drewno, łupek, marmur, szkło i agat – wszystkie te materiały stanowią doskonałe tło. I choć rozmiar jest czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, znalezienie odpowiedniej dla siebie deski serów ostatecznie sprowadza się do osobistego stylu – a jest wiele zwycięskich stylów do wyboru!

Przeczytaj dalej, aby poznać najlepsze deski do serów.

Ostateczny werdykt

Wybór deski do serów sprowadza się do funkcji – do czego jej potrzebujesz – i stylu – jak chcesz, aby wyglądała. Jeśli chcesz mieć deskę do serów, polecamy zestaw Brooklyn Slate Natural Slate Cheese Board Set.  W zestawie znajduje się wysokiej jakości płyta łupkowa na sery, ręcznie rzeźbiona drewniana rozcieraczka, ołówek ze steatytu oraz olej mineralny do konserwacji łupków – wszystko to jest na miejscu i jest najwyższej jakości. Kochamy LSA Ivalo Dome & Ash Base za jego ponadczasową, szykowną estetykę i funkcjonalność – kopuła pomaga utrzymać wilgotność sera i zachować świeżość talerza. Nie możemy też powstrzymać się od pożądania ponadprzeciętnego Anna New York Kiva Platter Pure Silver z piękną powierzchnią z kamieni szlachetnych i srebrną krawędzią w stylu glamour.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu deski serów

W dobrze zaokrąglonej desce serów chodzi o to, aby znalazły się na niej różnorodne smaki i tekstury. Sery, wędliny, elementy pikantne i słodkie, pieczywo lub krakersy oraz dodatki to doskonałe elementy dobrze przemyślanego talerza.

Wybierz deskę

Drewno, łupek, marmur i kamień to doskonałe powierzchnie, na których można podawać sery. Wybierając deskę, weź pod uwagę rozmiar – jeśli jest to większe wydarzenie, coś takiego jak łopatka może być najlepszym wyborem, podczas gdy mniejszy talerz lepiej nadaje się na bardziej kameralne spotkanie. 

Wybierz sery

Postaraj się o różnorodność tekstur i smaków. Wybór serów kozich, niebieskich, dojrzewających, twardych i miękkich zapewni równowagę podniebieniu.

Dodaj wędliny

Wędliny to po prostu wymyślne słowo na wędlinę – pomyśl o prosciutto, salami, mortadeli, capicoli, sopressacie lub chorizo. Jeden rodzaj wędliny jest idealny do mniejszych talerzy serów, podczas gdy asortyment czterech lub pięciu rodzajów sprawdzi się w przypadku większych talerzy serów.

Zmieszaj słodkie i pikantne elementy

Oliwki, tapenady, karczochy, pikle, pieczona papryka, orzechy i musztardy to świetne elementy pikantne. Na słodko, pomyśl o sezonowych i suszonych owocach, miodzie, konfiturach, chutney, kandyzowanych orzechach i czekoladzie. 

Dodaj pieczywo lub krakersy

Krojone bagietki, chleb z suszonymi owocami, paluszki chlebowe i różne rodzaje krakersów to świetne opcje. Sugerujemy podanie niewielkiego asortymentu do wyboru dla gości. 

Zakończ dekoracjami

Dopełnij je dekoracjami, które pasują do pory roku lub okazji. Zioła, jadalne kwiaty i dodatkowe owoce to doskonałe wykończenie. 

Etykietowanie serów to fachowy akcent, który wzbogaca doświadczenie i pozwala gościom wiedzieć, co dostają. Ponadto, jeśli uwielbiają sery, mogą chcieć dodać nowy ulubiony do listy. 

Doprowadzenie serów do temperatury pokojowej przed podaniem jest kluczem do tego, aby ich smaki mogły błyszczeć.

I na koniec, upewnij się, że w zestawie znajdują się noże do sera, szpatułki, wykałaczki i serwetki, aby goście mogli z łatwością cieszyć się talerzem serów.

Jakie są najlepsze sery do deski serów?

Najlepsze sery na deskę serów? Wszystkie z nich! Ale poważnie, zawężenie do kilku wybranych kawałków, które reprezentują różne smaki i tekstury, tworzy doskonałą deskę. Sugerujemy wybór serów z różnych rodzin – kozie, niebieskie, dojrzewające, twarde i miękkie sery zasługują na miejsce na talerzu. Nie krępuj się poprosić lokalnego sklepikarza o pomoc w doborze asortymentu, który będzie ze sobą dobrze współgrał, aby uzyskać fachową poradę.

Jakie rodzaje wędlin powinny znaleźć się na desce mięs i serów?

Charcuterie brzmi fantazyjnie, ale jest to po prostu inne słowo oznaczające wędliny. Dodaje ona do deski serów wspaniałą, bogatą, pikantną warstwę. Prosciutto, capicola, salami, mortadela, sopressata i chorizo to doskonały wybór na deskę serów. Uwzględnij tylko jeden lub różnorodność czterech lub pięciu dla większej deski.

Dlaczego warto zaufać Brides? 

Brides współpracownik Elizabeth MacLennan został przeszukiwania rynków na całym świecie – i sieci – polowanie w dół, że tylko prawo obiekt dla ponad 15 lat jako stylista rekwizytów. Przeczytaj: ona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *