Czy powinienem wziąć rozwód?

Jeśli przeczytałeś książkę „The Life-Changing Magic of Tidying Up” lub ostatnio zacząłeś oglądać serial Netflixa „Tidying Up with Marie Kondo”, oparty na tej książce, to wiesz, że metoda Marie jest prosta: wyrzuć wszystko, co nie „daje radości” i uporządkuj to, co zostało. Myślałam ostatnio, że jeśli rozważasz rozwód, nie jest złym pomysłem zastosowanie tej samej prostej logiki do własnego małżeństwa.

Czy twoje małżeństwo przynosi ci radość? To dobrze. Wtedy może pozostanie w nim jest właściwą odpowiedzią, nawet jeśli oznacza to włożenie pracy. A jeśli nie, jeśli wszystko, co robi twój partner, sprawia, że czujesz się nieszczęśliwy lub jeśli problemów w twoim związku nie da się przezwyciężyć? Cóż, wtedy może nadszedł czas, aby zrobić coś innego. Aby „wyrzucić” swoje stare życie i zorganizować to, co pozostało. Aby przestać trzymać się kurczowo tego płotu i zadawać sobie pytanie, czy powinienem się rozwieść? A zamiast tego podjąć trudne, ale konieczne kroki, aby zbadać, jak ten proces mógłby wyglądać, gdybyś miał to zrobić.

Być może myślisz sobie: „No dobrze, ale podjęcie decyzji o rozwodzie nie jest tak proste jak uporządkowanie szuflady ze skarpetkami”. To prawda. I może metoda Marie jest trochę zbyt uproszczona, by podjąć decyzję o zakończeniu małżeństwa. Ale prawda jest taka, że życie jest zbyt krótkie, aby pozostać z kimś, kto nie sprawia, że jesteś szczęśliwy tu i teraz, ani nie cieszysz się na myśl o przyszłości.

Ty i twój partner oddaliliście się od siebie, lub być może doznałeś objawienia, że nigdy nie byliście dla siebie odpowiedni, że zbyt długo próbowałeś „sprawić, by wszystko działało”. Czasami trudno jest oddzielić nostalgię, jaką odczuwasz w związku ze swoim małżeństwem, od jego rzeczywistości.

Jak przestać zadawać sobie pytanie: czy powinienem wziąć rozwód?

W głębi duszy coś jest nie tak, ale możesz zignorować i odsunąć te uczucia na bok, ponieważ masz studnię wspomnień i obietnic, z których możesz czerpać. Wspomnienia przypominają Ci, przez co przeszedłeś, co udało Ci się przezwyciężyć i jaką miłością darzysz swojego partnera. Obietnice przypominają ci o twoim zobowiązaniu wobec siebie nawzajem i nadziejach, jakie miałeś na przyszłość. Ale aby odpowiedzieć na to nurtujące pytanie z tyłu głowy, czy powinienem się rozwieść, musisz spojrzeć poza te rzeczy i rozpoznać znaki i wzorce, które istnieją w twoim związku. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:

Oddalasz się już od swojego partnera

Wolisz spędzać czas z przyjaciółmi lub rodziną. Zauważasz, że pracujesz dłużej, bo nie chcesz wracać do domu. Ostatnio potrzebujesz więcej „czasu dla siebie”, więcej samotności, w której możesz na nowo połączyć się z samą sobą. Z dala od partnera czujesz się jak ulga, jak wdychanie świeżego, górskiego powietrza i czujesz się bardziej komfortowo we własnej skórze bez niego. To wszystko są znaki, że zdystansowałeś się od swojego małżeństwa i że nie przynosi ci ono już radości ani poczucia spokoju.

Cały wysiłek wkładany w „naprawę” twojego małżeństwa jest jednostronny

W każdym związku do tanga trzeba dwojga. Nie możesz naprawić swojego małżeństwa w pojedynkę. Czasami wszystkie te „małe rzeczy” składają się na jeden gigantyczny problem, którego nie możesz zignorować. Twój partner uważa, że wszystko, bez względu na wszystko, jest twoją winą. Każda rozmowa kończy się kłótnią. Trudno jest szanować partnera, kiedy on* ignoruje twoje uczucia lub odmawia kompromisu. Jest to jeszcze trudniejsze, gdy wasza zdolność do komunikowania się ze sobą napotyka na blokadę.

Jeśli wielokrotnie mówiłeś swojemu partnerowi, że pewne zachowania lub kwestie stały się barierami dla twojego szczęścia, a on odmawia podjęcia prawdziwego wysiłku, by się zmienić, to może nadszedł czas, byś zdecydował, że zrobisz coś innego niż to, co robiłeś do tej pory.

Nie czujecie się jak zespół

Małżeństwa powinny być partnerstwem, ale czasami emocjonalne przywiązanie, jakie mamy do drugiej osoby, sprawia, że ignorujemy aspekty jej osobowości, które mogą później powodować problemy. Jasne, każdy z nas ma swoje mocne i słabe strony, ale jeśli masz wrażenie, że wybory Twojego partnera wielokrotnie zagrażają Twojej stabilności lub bezpieczeństwu, to jest to czerwona flaga, której nie powinieneś ignorować. Czy twój partner wydaje się nie dbać o twoje potrzeby? Czy odmawia pójścia na kompromis? Czy wykopał finansowy dołek, z którego nie możesz się wydostać?

Zostajesz „dla dzieci”

Wiele osób pozostaje w związkach, ponieważ myślą, że tak będzie lepiej dla ich dzieci. „Lepiej” zazwyczaj oznacza więcej niż jedną rzecz – na przykład rozwód oznaczałby płacenie za dwa domy zamiast jednego. Oznacza to wydatki prawne i koszty przeprowadzki. Ale pozostanie w związku małżeńskim oznacza, że możesz zachować styl życia, jaki zawsze prowadziłeś. Rozwód oznaczałby konieczność wyjaśnienia dzieciom, dlaczego wasze małżeństwo już nie funkcjonuje. Jest to rozmowa, która może być rozdzierająca z wielu powodów, ale może też być pierwszym momentem w życiu dziecka, kiedy zrozumie, że czasami ludzie mogą się rozdzielić i przestać kochać. Że plany, które mamy wobec naszego życia, nie zawsze układają się tak, jak tego oczekiwaliśmy.

Badania wykazały, że rozwód nie jest tak naprawdę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *