Czy legalne biznesy marihuanowe będą ścigane w ramach nowej polityki DOJ?

Jeśli dopiero zaczynasz swój biznes z marihuaną, wczorajsze wiadomości mogą być dla ciebie bardzo przykre. Prokurator Generalny Jeff Sessions uchylił kilka dyrektyw Obamy, które ograniczają egzekwowanie federalnych zakazów dotyczących posiadania i sprzedaży marihuany.

Notatka nakazuje prokuratorom amerykańskim „egzekwowanie prawa uchwalonego przez Kongres i przestrzeganie dobrze ugruntowanych zasad podczas ścigania przestępstw związanych z marihuaną”. Czy to oznacza, że federalni będą przeprowadzać naloty na sprzedawców w legalnych stanach?

Tymczasowy rozejm w sprawie THC

I, sądząc po języku DOJ, ta zmiana z pewnością nadeszła:

Ten powrót do rządów prawa jest również powrotem zaufania i lokalnej kontroli do prokuratorów federalnych, którzy wiedzą, gdzie i jak rozmieścić zasoby Departamentu Sprawiedliwości najskuteczniej, aby zredukować brutalną przestępczość, powstrzymać falę kryzysu narkotykowego i zlikwidować gangi przestępcze.

Narkotyki i dyskrecja

Jak powiedział Sessions w oświadczeniu, „dzisiejsze memorandum w sprawie federalnego egzekwowania marihuany po prostu kieruje wszystkich prokuratorów do korzystania z wcześniej ustalonych zasad prokuratorskich, które zapewniają im wszystkie niezbędne narzędzia do rozbijania organizacji przestępczych, radzenia sobie z rosnącym kryzysem narkotykowym i udaremniania brutalnych przestępstw w całym naszym kraju.” Pozornie, nowe wytyczne torują drogę dla federalnych urzędników i prokuratorów do egzekwowania federalnych zakazów dotyczących marihuany, nawet w stanach, które ją zalegalizowały. Ale podczas gdy przysłowiowe kajdanki mogą być zdjęte z prokuratorów federalnych, którzy wcześniej byli powstrzymywani przed wnoszeniem oskarżeń o marihuanę, nie oznacza to, że muszą oni zamykać wszystkich właścicieli marihuany.

Nowe wytyczne odnoszą się do swobody, jaką mają wszyscy prokuratorzy przy wnoszeniu oskarżeń karnych: prokuratorzy miejscy, stanowi i amerykańscy nie są zobowiązani do ścigania każdego możliwego zarzutu. Zamiast tego, zadaniem prokuratorów karnych jest poszukiwanie sprawiedliwości w każdej sprawie. Prokuratorzy mogą więc odmówić wniesienia oskarżenia karnego, a sądząc po komentarzach Sessionsa, prokuratorzy federalni zachowają tę swobodę w egzekwowaniu prawa dotyczącego marihuany.

„Przy podejmowaniu decyzji, które działania związane z marihuaną ścigać na podstawie tych przepisów przy ograniczonych zasobach departamentu”, radzi notatka, „prokuratorzy powinni … zważyć wszystkie istotne względy przestępstwa, efekt odstraszający ścigania karnego i łączny wpływ poszczególnych przestępstw na społeczność”.

Co to oznacza dla federalnego egzekwowania prawa narkotykowego, może być jednak nieco trudniejsze do określenia. Czy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że placówki wydające medyczną marihuanę będą przedmiotem dochodzenia karnego niż sprzedawcy detaliczni produktów rekreacyjnych? Czy inwestorzy, banki i unie kredytowe będą bardziej niechętne do angażowania się w marihuanę, gdy nad ich głowami wisi miecz oskarżenia federalnego? Departament Sprawiedliwości niedawno wycofał się ze ścigania użytkowników medycznej marihuany w Waszyngtonie – czy zrobi to ponownie?

Nowe stanowisko Sessionsa w sprawie marihuany nie musi oznaczać większej liczby oskarżeń, ale z pewnością może wpłynąć negatywnie na samopoczucie właścicieli marihuanowych biznesów. Jeśli nie jesteś pewien, jak nowe wytyczne wpłyną na Twój biznes, porozmawiaj z lokalnym prawnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *