Nowe przepisy, które właściciele małych firm powinni znać w 2018 r.

Ostatni rok był pracowitym okresem dla właścicieli małych firm. Od działań federalnych w zakresie podatków i imigracji do działań stanowych w zakresie płacy minimalnej i urlopów rodzinnych, mogło się wydawać, że spędzasz więcej czasu próbując nadążyć za aktualizacjami prawnymi niż prowadząc swój mały biznes.

Cóż, po pierwsze mamy złą wiadomość: rok 2018 prawdopodobnie nie stanie się jeszcze prostszy. Ale dobrą wiadomością jest to, że jesteśmy tu dla Ciebie, podkreślając nowe prawa i trendy prawne, które trzeba będzie mieć oko na ten rok.

Opodatkowanie i odliczenia

Zeszłoroczny projekt ustawy podatkowej mógł być jednym z legislacyjnych osiągnięć prezydenta Donalda Trumpa, ale IRS nadal stara się uporządkować niektóre szczegóły wykonawcze. Ogólnie rzecz biorąc, Tax Cuts and Jobs Act obniżył stawkę podatku od osób prawnych z 35% do 21% i pozwala korporacjom na odliczanie podatków stanowych i lokalnych.

Poza tym, odliczenie Sekcji 179 – tej, która pozwala na odliczenie pełnej ceny zakupu sfinansowanego lub wyleasingowanego sprzętu i oprogramowania – podwaja się w tym roku do $1 miliona.

Płace i godziny pracy

W sumie 18 stanów będzie miało wyższe wymagania dotyczące płacy minimalnej w tym roku. Dziesięć z tych stanów – Arizona, Kalifornia, Kolorado, Hawaje, Maine, Michigan, Nowy Jork, Rhode Island, Vermont i stan Waszyngton – przyjęły ustawy podnoszące minimalne wynagrodzenie. Osiem pozostałych stanów – Alaska, Floryda, Minnesota, Missouri, Montana, New Jersey, Ohio i Południowa Dakota – odnotuje podwyżki, ponieważ ich płaca minimalna jest powiązana ze wskaźnikiem inflacji.

W zeszłym roku było również wiele procesów o kradzież płac, a sądy i prokuratorzy nie byli łaskawi dla firm oskarżonych o wykorzystywanie swoich pracowników.

Imigracja i zatrudnienie

Prezydent Trump jest również entuzjastą reformy imigracyjnej, dąży do ograniczenia dostępu dla nowych imigrantów i zmniejszenia ochrony dla tych, którzy wjechali do kraju nielegalnie. To może wywrzeć presję na pracodawców, którzy będą mieli mniej kandydatów do pracy i mogą być zmuszeni do zwolnienia wcześniej chronionych pracowników.

Trump mógł również utrudnić imigrantom zakładanie własnych firm. Administracja opóźniła wdrożenie reguły International Entrepreneurs Rule byłego prezydenta Baracka Obamy, która pozwalała obcokrajowcom budującym „szybko rozwijające się firmy” ubiegać się o „status warunkowy”, aby móc pracować w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli potrzebujesz pomocy w poruszaniu się po wodach prawnych 2018 roku, skontaktuj się z lokalnym prawnikiem handlowym już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *