Oskarżony morderca zapytał Siri, jak ukryć ciało współlokatora: Policja

Mężczyzna z Florydy oskarżony o zabicie swojego współlokatora użył swojego iPhone’a, aby zapytać Siri, jak ukryć martwe ciało, zgodnie z dowodami przedstawionymi na rozprawie.

Co dziwne, Palm Beach Post donosi, że Siri rzeczywiście odpowiedziała na prośbę Pedro Bravo, podając sugestie takie jak: „Bagna. Zbiorniki wodne. Odlewnie metali. Wysypiska.”

Pomijając zastanawianie się, co programiści Apple mogli sobie pomyśleć, czy tego rodzaju „zeznania” Siri mogą być dowodem przeciwko Bravo?

Siri rzuciła groszem na oskarżonego

Bravo jest oskarżony o zamordowanie swojego współlokatora, University of Florida studenta Christian Aguilar, na lub około 20 września 2012 roku. The Post donosi, że prokuratorzy przedstawili dowody na to, że Bravo używał telefonu komórkowego w miejscach i czasie, które przeczą alibi Bravo.

Według The Gainesville Sun, Bravo jest oskarżony o uduszenie Aguilara na śmierć w swoim SUV-ie na parkingu Walmartu. Następnie 20-latek rzekomo pojechał do lasu w pobliskim Levy County, aby pochować swojego współlokatora, którego ciało zostało później znalezione z metalową taśmą zapętloną wokół nadgarstków i w pobliżu stóp.

Wykorzystując zaawansowany GPS i możliwości rejestrowania danych w iPhonie Bravo, śledczy byli w stanie przedstawić dowody na to, że w czasie rzekomego zabójstwa Bravo powiedział Siri: „Muszę ukryć mojego współlokatora”. The Sun donosi, że śledczy uważają, że Bravo aktywował również funkcję latarki w iPhonie w czasie, gdy zakopywał ciało Aguilera w lesie.

Konfrontacja z danymi

Obrońca Stephen Bernstein powiedział Sun, że dowody z iPhone’a – w tym dane lokalizacyjne uzyskane przez Verizon – nie powinny być pokazywane ławie przysięgłych, ponieważ pracownik, który przygotował dane, nie został wezwany do złożenia zeznań. Oskarżeni mają konstytucyjne prawo na mocy szóstej poprawki do konfrontacji z oskarżycielami w sądzie karnym. Prawo to zazwyczaj łączy się z zasadą prawa zwyczajowego, która zabrania dopuszczania dowodów opartych na pogłosce.

Nie mogąc przesłuchać technika(ów) Verizon, który przygotował dane o tym, z którymi wieżami komórkowymi łączył się iPhone Bravo tamtej feralnej nocy, Bravo może twierdzić, że nie ma możliwości sprawdzenia wiarygodności tych dowodów – co może być problemem w apelacji.

Bravo może być łatwiej odwołać się od wprowadzenia danych dotyczących lokalizacji sieci komórkowej, co jest obecnie kwestią sporną w sądzie federalnym, ale jego rozmowa z Siri to już zupełnie inna sprawa. Dopóki nie jest ona nadmiernie szkodliwa i nie jest oferowana w celu udowodnienia twierdzenia, że Bravo powiedział „Muszę ukryć mojego współlokatora”, dopóty dowód z Siri może być prawidłowo dopuszczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *